Suplementacja okołotreningowa w treningu kulturystycznym

0
2913
suplementy

Dobór odpowiedniej suplementacji ma duży wpływ na wyniki przeprowadzonego treningu, a w konsekwencji na efekty kształtowania sylwetki. Stosowanie suplementacji okołotreningowej ma na celu wsparcie organizmu przed, w trakcie oraz po treningu, co wpływa na zwiększenie jego efektywności. Wielu sportowców decyduje się na włączenie suplementów do swojej diety, aby osiągnąć jak najbardziej optymalne wyniki podczas treningu kulturystycznego. Na rynku dostępny jest duży wybór takich specyfików, więc przed zakupem należy przeanalizować każdy produkt i dobrać ten, który jak najbardziej odpowiada indywidualnym wymaganiom. 

Jaki suplement wybrać? 

Jest to bardzo indywidualna kwestia i należy zawsze brać pod uwagę to co chcemy osiągnąć poprzez suplementacje. Można jednak wyszczególnić konkretne suplementy, które są najczęściej polecane dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kulturystyką. Należą do nich:

  • odżywka białkowa – najczęściej stosowana suplementacja, doskonale sprawdza się przy procesie kształtowania sylwetki, zarówno podczas budowania masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki wysokiej zawartości białka skutecznie hamuje apetyt i może być stosowana również jako zamiennik posiłku. Pomaga również uzupełnić zapotrzebowanie na białko, co jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich trenujących kulturystycznie i budujących masę mięśniową. 
  • kreatyna – związek chemiczny pochodzenia organicznego, jest jednym z podstawowych składników budulcowych mięśni. Suplementacja kreatyną poprawia zdolność organizmu do regeneracji. Przeznaczona jest głownie dla osób chcących zwiększyć beztłuszczową masę ciała.
  • BCAA – są to aminokwasy rozgałęzione, które biorą udział w budowie mięśni. Suplementacja tego składniku znacznie ułatwia pracę mięśni oraz ma wpływ na kształtowanie sylwetki. Jest to doskonała suplementacja okołotreningowa w treningu kulturystycznym, ponieważ hamuje rozpad tkanki mięśniowej, a dodatkowo przyśpiesza proces spalania tłuszczu. 
  • HMB – suplement antykataboliczny, wpływa na poprawę efektywności treningu. Ten rodzaj suplementacji poprawia wydajność organizmu, oraz pomaga w procesie kształtowania sylwetki. Chroni również mięśnie przez rozpadem, co ułatwia budowanie masy mięśniowej.
  • L-karnityna – wspiera proces redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to idealny rodzaj suplementacji, dla osób kształtujących sylwetkę, których głównym celem jest poprawa widoczności mięśni. Dzięki redukcji tkanki tłuszczowej mięśnie stają się bardziej widoczne bez potrzeby rozbudowywania ich. 

Suplementacja okołotreningowa w treningu kulturystycznym – przed, w trakcie czy po treningu?

Pora stosowania suplementu często bywa kluczowa. Moment zażycia suplementu jest jednak zależny od jego rodzaju. Odżywki białkowe najlepiej spożywać po treningu, kiedy to zapotrzebowanie na białko wzrasta, natomiast aminokwasy rozgałęzione BCAA warto zażyć przed wykonaniem treningu. Dzięki temu dostarczymy do organizmu dodatkowe źródło energii, co wpłynie na poprawę wyników. L-karnityna oraz HMB mogą być stosowane o dowolnej porze. Kreatyna zwykle zalecana jest przed treningiem, lub tuż po nim. 

Suplementacja okołotreningowa w treningu kulturystycznym powinna zostać dopasowana do potrzeb klienta, oraz do celu jaki chce osiągnąć. Jest to bardzo indywidualna kwestia, jednak powyżej przedstawione rozwiązania są jednymi z najchętniej wybieranych, zarówno przez początkujących jak i kulturystów z większym doświadczeniem. Podczas doboru odpowiedniej suplementacji warto także skonsultować się z dietetykiem lub trenerem personalnym.