Czy radykalna dieta jest dobrym sposobem zrzucenia zbędnych kilogramów?

0
847

Choć na pierwszy rzut oka radykalne ograniczenie ilości spożywanych kalorii wydaje się dobrym sposobem na zrzucenie wagi, to jednak ostra dieta nie jest najlepszym sposobem na zdrowe odchudzanie, jeśli chcesz zachować jego długotrwały efekt.

Stosując drastyczną dietę i gwałtownie ograniczając ilość przyjmowanych kalorii istnieje ryzyko, że z powodu niedoboru substancji odżywczych w pożywieniu twoje ciało zacznie spalać mięśnie zużywając zmagazynowane w nich białka, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Choć po zastosowaniu radykalnej diety na pewno zaczniesz spalać zapasy tłuszczu, to powinieneś pamiętać, że przy niedoborze niezbędnych składników w diecie takich jak białka, sole mineralne i witaminy, twój organizm zacznie „pożerać” własne mięśnie. Oznacza to, że masa mięśniowa, na którą tak ciężko pracowałeś będzie się stopniowo zmniejszać.

Radykalna dieta niemal na pewno doprowadzi również do efektu jojo. Efekt jojo powstaje w głównej mierze właśnie dlatego, że przy drastycznym i szybkim odchudzaniu, ubywa masy mięśniowej, która przecież jest głównym „piecem”, w którym spalasz kalorie. Im mniej mięśni, tym mniej kalorii dziennie potrzebujesz, zatem gdy powrócisz do dawnych nawyków żywieniowych przy zmniejszonej masie mięśni to masz jak w banku, że twoje ciało pokryje solidna warstwa słoninki.

Szacuje się, że kilogram mięśni spala dziennie średnio około 12 do 15 kcal, zakładając że nie jest to twój dzień treningowy. Dla porównania kilogram tłuszczu w ludzkim organizmie spala jedynie około 3 do 4 kalorii. Łatwo zatem policzyć, że spalając 5 kilogramów mięśni przy zastosowaniu wyniszczającej diety, będziesz potrzebował / potrzebowała około 75 kcal dziennie mniej aby zachować linię. Jest to bardzo trudne, zwłaszcza że po takiej „kuracji” twoje ciało będzie domagać się zwiększonej ilości pożywienia chcąc uzupełnić braki w zapasach. A zatem zmniejszona masa ciała w połączeniu ze wzmożonym łaknieniem niemal na pewno spowoduje efekt jojo. Wystrzegaj się zatem drastycznych, niskokalorycznych i wyniszczających diet.

Podsumowując, drastyczna dieta jest najgorszym z możliwych sposobów na zrzucenie tłuszczu. Istnieje szereg o wiele lepszych i skuteczniejszych metod walki z nadprogramowym balastem. Metody te opisujemy szerzej na wycisk.tv, zatem zapraszamy do lektury naszych artykułów poświęconych diecie i skutecznym odchudzaniu oraz do treningów wideo, w których pokazujemy jak prawidłowo ćwiczyć.

Polecamy także jeść dietetyczne produkty takie jak warzywa. Osoby, które są na okrojonym budżecie także mogą przygotowywać tanie, pożywne a przede wszystkim dietetyczne potrawy takie jak niskokaloryczne zupy, które z pewnością pomogą w schudnięciu, a dzięki którym nie będzie konieczności przechodzenia na drastyczną dietą.

Źródła:

Fitnesi.pl