Nadciśnienie tętnicze ma miejsce wtedy, gdy wartość ciśnienia tętniczego krwi jest powyżej normy. W początkowym stadium objawy tego schorzenia są słabo zauważalne, jednak należy je znać. Skąd bierze się nadciśnienie tętnicze i jak je rozpoznać? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Nadciśnienie – definicja schorzenia

Nadciśnienie tętnicze pojawia się wtedy, gdy jego średnie wartości są równe bądź wyższe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego bądź 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Optymalne ciśnienie u osoby zdrowej powinno oscylować wokół poziomu 120/80 mm Hg. Eksperci wskazują, że nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która jednocześnie jest zaliczana do grona najważniejszych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci. 

Objawy nadciśnienia tętniczego 

U wielu osób nadciśnienie tętnicze nie daje jakichkolwiek zauważalnych objawów. U niektórych pacjentów pojawiają się za to oznaki, które pojawiają się również przy innych chorobach. Jedno jest pewne: im więcej symptomów opisanych poniżej zaobserwujemy u siebie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że chorujemy na nadciśnienie tętnicze. Pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego są następujące:

  • zaburzenia snu,
  • duża nerwowość, 
  • bóle serca – np. łomotanie, odczuwanie ucisku lub ciasnoty;
  • duszności,
  • pojawianie się krwotoków z nosa,
  • zmęczenie, 
  • uciskanie w głowie – objaw ten pojawia się stosunkowo rzadko, najczęściej przyjmuje on formę tępego bólu głowy,
  • zawroty głowy.

Zalecamy, aby skontrolować stan swojego ciśnienia, ponieważ w przypadku, gdy powyższe symptomy zaczną się nawarstwiać, w organizmie mogą już istnieć nieodwracalne zmiany.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego 

95% osób dotkniętych nadciśnieniem zmaga się z jego pierwotną formą. Oznacza to, że nie jest możliwe jednoznaczne ustalenie jego przyczyn ani ich usunięcie. W przypadku pozostałych 5% pacjentów możliwe jest ustalenie przyczyn – wówczas nadciśnienie jest jednym z objawów danej choroby. W takich przypadkach diagnozuj się wtórne nadciśnienie tętnicze.

Więcej informacji na temat nadciśnienia znaleźć można na https://mamcisnienie.pl/.