Serie ze zmniejszanym ciężarem

Forum: 

Witam wszystkich

Natrafiłem ostatnio na artykuł gdzie pisali że serie ze zmniejszanym obciążeniem (opadające) są najlepsze jeśli chodzi o budowanie masy mięśniowej i rozwój muskulatury.

Przykładowo zaplanowałem moje treningi tak żeby zaczynać od większego ciężaru powiedzmy 15kg na rękę przy uginaniu ramion. Wykonuję 12 powtórzeń po czym natychmiast przechodzę do przygotowanych już wcześniej sztangielek bez odpoczynku które ważą 10kg na rękę a gdy dojdę do wyczerpania mięśni schodzę do 8 kg na rękę i tak wykonuję można powiedzieć superserję bez żadnego odpoczynku (w sumie około 45 powtórzeń).

Czy takie serie ze zmniejszanym obciążeniem są dobre na rozbudowę masy mięśniowej?

Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Masz rację, że serie ze zmniejszanym obciążeniem są skuteczne. Swego czasu spopularyzował je Joe Weider trenując Arnolda Schwarzennegera to startów w Mr. Olympia. Pamiętasz film Pumping Iron? Tam Arnold przygotowuje się do startów korzystając właśnie z serii z opadającym ciężarem. I jak wiadomo z bardzo dobrym rezultatem, bo przecież pamiętajmy, że kilka razy zwyciężył i zdobył tytuł Mr. Olympia deklasując rywali.

Generalnie dość dobrze opisałeś ten trening i możesz się go trzymać. Najlepiej jest w wybranym ćwiczeniu rozpocząć od najcięższej serii roboczej żeby mocno zmęczyć mięśnie i wykonać tyle powtórzeń, ile tylko się da (do wyczerpania mięśnia). Po wykonaniu ostatniego powtórzenia przechodzimy natychmiast do lżejszego ciężaru i wykonujemy powtórzenia wg dokładnie tego samego schematu (czyli do wyczerpania mięśnia) wykonując tyle powtórzeń ile zdołamy.

Bardzo ważnym jest, aby wszystkie ciężary już na nas czekały i były przygotowane. Nie można pozwolić sobie na długie odpoczynki pomiędzy seriami spędzane na poszukiwaniu i ustawianiu ciężaru, ponieważ taki trening nic nam absolutnie nie da! To znaczy pewnie coś tam da, ale nie będzie już to trening ze zmniejszanym ciężarem, tylko inny rodzaj treningu i przyrosty nie będą tak duże jak byśmy chcieli.

Przy tego rodzaju treningu można skorzystać z pomocy partnerów np. przy wyciskaniu sztangi nie należy zakładać zacisków na talerze i wykonać pełną liczbę powtórzeń aż do wyczerpania mięśnia. Po ostatnim powtórzeniu dajesz znak partnerom, żeby ściągnęli po jednym talerzu z każdej strony sztangi i robisz dalej. I tak do kompletnego wyczerpania mięśni na końcu ćwicząc samym gryfem.

Taki trening mocno daje w kość ale za to jest olbrzymia satysfakcja z wykonanej pracy a i pompa jakaś taka trzy razy większa niż normalnie i od razu człowiek czuje, że rośnie :) 

Pozdrawiam