Wyższość treningu hantlami nad sztangą

Dlaczego warto wybrać hantle zamiast sztangi

Ćwiczenia hantlami mogą być bardzo ciekawym urozmaiceniem twojego dotychczasowego reżimu treningowego. Trenując sztangielkami angażujesz znacznie większą liczbę włókien mięśniowych oraz mięśni stabilizujących niż w przypadku sztangi, gdyż jest to ciężar daleko bardziej niestabilny, który z jednej strony daje ci możliwość swobodnego kształtowania toru ruchu, z drugiej natomiast wymusza zaangażowanie znacznie większej ilości włókien mięśniowych, aby ten prawidłowy tor ruchu utrzymać.

Z tego faktu wynika dla nas jeszcze jedna korzyść – otóż trenując sztangielkami nie potrzebujemy aż tak dużego ciężaru, aby stymulować mięsień, co sprawia, że nasz układ ruchu jest mniej obciążony, a z drugiej strony mięśnie otrzymują równie silne, jeśli nie silniejsze, bodźce do rozwoju i hipertrofii.

Kolejną korzyścią z treningu hantlami jest to, że ćwicząc nie potrzebujemy asystenta. Aby móc bezpiecznie podnieść poważny ciężar w wyciskaniu sztangi leżąc niezbędny będzie asystent, który odbierze od nas ciężar po ostatnim powtórzeniu. Jeśli akurat pod ręką nie mamy kolegi do pomocy to wówczas z powodzeniem możemy wykorzystać do treningu hantle, które znacznie łatwiej zarzucić i odrzucić ćwicząc na ławeczce skośnej.

Ćwiczenie hantlami jest korzystne ze wszech miar w treningu kulturystycznym, ponieważ umożliwia „atakowanie” mięśnia pod wieloma kątami, co daje nam znacznie większą elastyczność w kształtowaniu treningu niż w przypadku sztangi. Korzystając ze sztangielek w praktycznie każdym ćwiczeniu zastosować możemy dużą różnorodność kątów „ataku” mięśnia, wyciskać prosto albo ze skrętem mięśnia, wyciskać pionowo w górę lub robić płytsze czy głębsze rozpiętki. Trening hantlami daje ci bardzo wiele możliwości i jeśli zaplanować go z głową to możesz osiągnąć znacznie lepsze rezultaty niż wyciskając sztangę.

Trening hantlami jest także daleko bardziej bezpieczny dla stawów, a zwłaszcza dla obręczy barkowej, gdyż pozwalają one na całkowicie naturalne ułożenie dłoni względem tułowia. Nie zachodzi tutaj zjawisko wykręcania stawów czy układania ich w nienaturalny sposób, jak często ma to miejsce w przypadku sztangi, która wymusza stałe ułożenie dłoni względem tułowia poprzez cały zakres ruchu ciężarem. Może to prowadzić do kontuzji oraz stanów zapalnych stawów barkowych, czego doświadczyło już wielu kulturystów. Można tego problemu uniknąć zastępując sztangę hantlami.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym aspektem treningu hantlami jest fakt, że pozwalają one na znacznie zwiększony zakres ruchu ciężarem, przez co trening jest pełniejszy a mięśnie stymulowane są z jeszcze większą intensywnością.

Przykładowe ćwiczenia na klatkę piersiową przy wykorzystaniu hantli:

  • wyciskanie na ławeczce skośnej
  • wyciskanie na ławeczce prostej
  • rozpiętki na ławeczce skośnej
  • rozpiętki na ławeczce prostej