Suplementy kolagenowe sposobem na zdrowe stawy i piękną skórę

Co to jest kolagen?

Kolagen jest najczęściej występującym białkiem w ludzkim ciele. Białko to posiada włóknistą strukturę i jest bardzo odporne na rozciąganie, stąd znajduje zastosowanie w budowaniu i regeneracji tkanki łącznej organizmu czyli min. skóry, ścięgien, chrząstki stawowej czy więzadeł.

Kolagen uelastycznia i spaja tkankę łączną zapewniając jej optymalne funkcjonowanie i wytrzymałość. To właśnie dzięki kolagenowi nasze stawy zachowują ruchomość, ścięgna są bardzo odporne na naprężenia a skóra zachowuje swoje elastyczne właściwości.

Dlaczego uzupełnianie kolagenu jest tak ważne

Pod wpływem wzmożonego wysiłku fizycznego nasze stawy ulegają powolnemu zużyciu, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i w pewnym stopniu także odwracalnym. Stawy, chrząstki, ścięgna i skóra ulegają także procesom powolnej degradacji pod wpływem starzenia się organizmu a także szkodliwych czynników środowiska.

Ludzkie ciało ma jednak ogromne możliwości do regeneracji i samonaprawy, której dokonuje zawsze, gdy jego elementy zostają uszkodzone lub zużyte, jednak aby naprawa ta była możliwa musimy ciału dostarczać z pożywieniem odpowiedniego budulca – kolagenu - dzięki któremu organizm będzie mógł wytworzyć nowe tkanki.

Nie inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o stawy, ścięgna i więzadła. Aby utrzymywać je w doskonałej formie zaleca się suplementację diety preparatami kolagenowymi przyspieszającymi regenerację tych tkanek.

Spożywanie odpowiedniej ilości kolagenu sprzyja także uelastycznieniu skóry, poprawie jej wyglądu i wygładzeniu zmarszczek, które powstały na wskutek niedoborów tego składnika w diecie.

Jak działają suplementy kolagenowe

Chrząstka jest tkanką zbudowaną z komórek chrzęstnych zwanych chondrocytami oraz bezpostaciowej substancji międzykomórkowej zwanej macierzą. Komórki chrząstki poza swoimi normalnymi funkcjami odpowiadają także za utrzymywanie odpowiedniej ilości kolagenu i proteoglikanu w obrębie chrząstki.

Niestety, gdy obciążenie stawów jest znacznie (np. podnoszenie ciężarów, nadwaga, itp.) lub przedłuża się w czasie (np. długie biegi, wielogodzinna jazda na rowerze, itp.), wówczas komórki chrząstki nie są w stanie nadążyć z biosyntezą wymaganych do regeneracji stawów składników i niezbędnym staje się dostarczenie odpowiedniej porcji kolagenu o wysokiej biodostępności wraz z dietą.

Należy bowiem pamiętać, że kolagen obecny w naszej codziennej diecie występujący na przykład w skórze kurczaka, galarecie czy chrząstkach w nóżce z kurczaka nie jest dobrze absorbowany przez organizm a jedynie kolagen pod postacią zhydrolizowaną zapewnia optymalne wchłanianie w przewodzie pokarmowym.

Suplementy kolagenowe zawierające zhydrolizowaną postać kolagenu są obecne w sprzedaży także i w Polsce. W przypadku większości suplementów ich skład przypomina strukturę białkową obecną w ludzkiej chrząstce, przez co łatwiej są absorbowane i wykorzystywane do regeneracji tkanek. Forma zhydrolizowana kolagenu także doskonale rozpuszcza się w wodzie i nie tworzy charakterystycznej galarety.

Podsumowanie

Suplementacja preparatami kolagenowymi jest zalecana sportowcom oraz osobom starszym, u których naturalna regeneracja tkanki łącznej jest niedostateczna. Spożywanie kolagenu pod odpowiednią postacią (hydrolizat) zapewnia jego wysoką przyswajalność, zatem jeśli twoje stawy poddawane są dużym obciążeniom to rozważ wzbogacenie diety o stosowne suplementy kolagenu.