Rwanie odważnika pod wodą

Ćwicząc z odważnikiem zanurzonym w wodzie sprawiasz, że ciężar, którym poruszasz stwarza tym większy opór, im szybciej chcesz go przemieszczać. Woda da ci zatem doskonałe warunki do treningu, a utrudniając ruchy odważnikiem zasymuluje walkę w zwarciu - gdy przeciwnik blokuje twoje ruchy i zmusza do maksymalnego napięcia mięśni aby przezwyciężyć opór.

Rwanie odważnika (kettlebell snatch) spod wody

Aby skorzystać z dobrodziejstw tego typu treningu umieść odważnik w wodzie tak, aby całkowicie się zanurzył, a sam stań na takiej głębokości, aby woda sięgała ci mniej więcej do kolan.

Całkowicie zanurzony odważnik będzie stawiał ogromny opór podczas prób wyrwania go i wyrzucenia nad głowę, jednak opór ten będzie dramatycznie szybko zanikał, gdy tylko uniesiesz odważnik ponad taflę wody.

Gdy nastąpi powrót odważnika będzie on szybko wyhamowywał uderzając w taflę wody, a im głębiej staniesz w wodzie, tym mniej siły rozpędu będzie miał odważnik i tym większą siłą eksplozywną będziesz musiał się wykazać, aby unieść go nad głowę.

Pamiętaj także, że w momencie wydobywania odważnika z wody wystąpi efekt „wystrzału”, co jest spowodowane bardzo silnym napięciem włókien mięśniowych starających się pokonać opór (gdy odważnik był pod wodą). Gdy opór ten nagle zanika (odważnik ponad taflą wody) napięcie włókien nadal pozostaje na maksymalnym poziomie doprowadzając do eksplozywnego „wystrzału” ciężaru w górę. Trening mięśni i układu nerwowego pod tym kątem może być bardzo korzystny dla osób trenujących sztuki walki.

Powodzenia!

Jeśli nie wiesz jak wykonywać rwanie odważnikiem to tutaj znajdziesz opis mechaniki ćwiczenia kettlebell snatch.

UWAGA: Trenując w wodzie musisz zachować szczególną ostrożność. Nadrzędna zasada mówi, że nie wolno ćwiczyć w samotności. Trzymaj się jej! Nawet chwilowa utrata świadomości w wyniku przeciążenia lub uderzenia w głowę spadającym odważnikiem może doprowadzić do śmierci, jeśli znajdujesz się w wodzie! Nigdy nie trenuj także w zbyt dużym zanurzeniu, gdyż zachłystując się wodą możesz doprowadzić do zatrzymania oddychania i w efekcie do śmierci! NIE LEKCEWAŻ TYCH ZASAD!