Kiedy moje ciało zaczyna spalać tłuszcz?

Niektóre osoby pomimo ciężkiego wysiłku fizycznego nie chudną. Dzieje się tak po części dlatego, że kalorie przyjmowane z pożywieniem w pełni zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na energię. Aby spalić tłuszcz potrzebujesz czegoś więcej niż tylko ćwiczeń.

Jeśli chcesz spalić tłuszcz to zadbaj o to, aby podczas treningu twój organizm korzystał z zasobów energii zgromadzonych pod skórą a nie tylko tych, które dostarczysz mu z pożywieniem.

Nie objadaj się przed treningiem

Gdy zaczynasz ćwiczyć nie powinieneś być najedzony. Przed przystąpieniem do treningu nie powinieneś może odczuwać wilczego głodu, ale wrażenie że twój żołądek jest już pusty po ostatnim posiłku to dobry sygnał do rozpoczęcia treningu. Jedz najpóźniej dwie godziny przed wysiłkiem tak, aby energia z posiłku znajdowała się już w krwiobiegu. Podczas treningu spożytkujesz węglowodany zjedzone wcześniej.

Ćwicz co najmniej 30 minut lub dłużej

Kontynuuj wysiłek przez co najmniej 30 minut, gdyż dopiero po tym czasie ciało zaczyna spalać tłuszcz zmagazynowany pod skórą, jednak pod warunkiem, że podczas treningu nie będziesz objadał się wysokokalorycznymi przekąskami takimi jak batoniki.

Podejmij trening siłowy

Pokutuje mylne przekonanie, że to długotrwały trening o niskiej intensywności, taki jak jogging, najskuteczniej spala tłuszcz. Niestety nie jest to prawdą. Badania naukowe dowiodły, że zbyt intensywny trening kardio często doprowadza do wyniszczenia mięśni i zmniejszenia ich masy, co z kolei wpływa na zmniejszone zapotrzebowanie na kalorie. A im mniej kalorii spalasz, tym trudniej pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Najskuteczniejszym treningiem dla osób odchudzających się jest trening siłowy połączony z treningiem interwałowym. Ćwicz przez co najmniej 30 minut z masą własnego ciała. Możesz to robić w domu. Jest wiele ćwiczeń na trening siłowy i interwałowy, które możesz wykonywać bez żadnego sprzętu. Na przykład pompki, pompki na jednej ręce, pompki tygryski, krokodylki, przysiady z krokiem dostawnym, jaszczurki i wiele innych bardzo wymagających ćwiczeń, podczas których spalisz kalorie w krótszym czasie niż uprawiając jogging nie niszcząc przy tym mięśni.

Na fitnesi.pl prezentujemy szereg ćwiczeń z masą własnego ciała, które możesz wykonywać samodzielnie. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Jeśli masz dostęp do siłowni to gorąco zachęcamy do korzystania z niej. Im większe obciążenie zastosujesz i im większe mięśnie zbudujesz, tym szybsze będą efekty spalania tłuszczu.

Oczywiście nie musisz całkowicie rezygnować z treningu kardio. Jednak stanowczo odradzamy codzienny intensywny jogging na długie dystanse. Jeżeli już koniecznie chcesz biegać to rób to nie częściej niż dwa razy w tygodniu i nie przesadzaj z kilometrami, które pokonujesz.

Po treningu natychmiast coś zjedz

Jeśli po treningu nie zjesz czegoś pożywnego, twój metabolizm zacznie gwałtownie spadać. Poczujesz się znużony, zniechęcony i sfrustrowany, a spalanie tłuszczu przebiegać będzie wolniej. Głodzenie się, szczególnie po wysiłku, może także zrujnować twoją motywację do ciężkiej pracy. Dlatego nie zapominaj o dobrym uzupełniaczu energii za każdym razem, gdy solidnie się zmęczysz.

Zwróć szczególną uwagę na produkty bogate w białko. Jeśli ćwiczysz regularnie i ciężko to zaleca się, abyś dostarczał organizmowi około 2g białka dziennie na każdy kilogram masy ciała. Jest ono niezbędne do regeneracji mięśni i jest ich podstawowym budulcem. Jeśli ilość białka w twojej dotychczasowej diecie jest zbyt niska to rozważ zakup suplementów białkowych.

Czas po treningu to także jedyny czas w ciągu dnia, gdy możesz pozwolić sobie na zwiększoną ilość węglowodanów. Szybko dostarczone węglowodany zaraz po treningu zapobiegają rozpadowi mięśni i wspomagają ich regenerację. A pamiętaj, że to mięśnie stanowią twoją główną broń w walce z nadmiarem tłuszczu – to w mięśniach spalamy najwięcej kalorii i im większa masa mięśniowa tym szybciej zrzucamy tłuszcz.