Jak sportowcy zbijają wagę przed ważeniem

Sportowcy wyczynowi, dla których waga startowa ma priorytetowe znaczenie korzystają z wielu technik mających na celu zrzucenie wagi bezpośrednio przed ważeniem zawodników. Techniki odchudzające wykorzystywane przez bokserów, zapaśników czy zawodników MMA co prawda nie są obojętne dla zdrowia i mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych a nawet śmierci, jednak jeśli chodzi o nadrzędny cel jakim jest zbijanie wagi w krótkim czasie są one niewątpliwie skuteczne.

Poniżej przedstawiamy kilka z technik odchudzających wykorzystywanych przez zawodników.

Pozbywanie się nadmiaru wody w organizmie

Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez sportowców sposobem ograniczania wagi startowej jest odwadnianie organizmu. Osoby zbijające wagę dokonują tutaj dwu rzeczy: ograniczają ilość przyjmowanych płynów oraz znacznie zwiększają wydzielanie potu poprzez np. wielogodzinne przesiadywanie w saunie.

Niektórzy bokserzy potrafią ograniczyć ilość wypijanej wody do tylko pół litra dziennie, aby szybko odwodnić organizm i tym samym zrzucić wagę. Ponadto intensywnie korzystają z sauny oraz urządzeń kardio (niejednokrotnie wykonując ćwiczenia w grubej, nieprzepuszczającej powietrza odzieży), aby zwiększyć potliwość i szybko pozbywać się wody podskórnej. W sytuacjach ekstremalnych może dojść nawet do zaprzestania wydzielania potu przez organizm z powodu skrajnego odwodnienia.

Co prawda techniki polegające na pozbywaniu się wody z organizmu są niezwykle skuteczne jeśli chodzi o utratę wagi to jednak są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i na pewno nie są polecane osobom odchudzającym się, nieuprawiającym sportu wyczynowo.

Spadek poziomu nawodnienia prowadzić może do kwasicy metabolicznej, a nawet zawału serca, dlatego w żadnym wypadku nie polecamy tej metody!

Drastyczne ograniczenie spożywanych kalorii

Sportowcy wyczynowi w czasie sezonu treningowego spożywają bardzo duże ilości kalorii z uwagi na zwiększony wydatek energetyczny podczas intensywnych treningów. Jednak w okresie bezpośrednio przed ważeniem zawodniczym drastycznie obcinają ilość spożywanych kalorii, a w ekstremalnych przypadkach rezygnują z jedzenia całkowicie!

Takie zachowanie co prawda przynosi oczekiwane rezultaty w postaci spadku wagi bezpośrednio przed ważeniem, jednak prowadzi do całkowitego rozregulowania metabolizmu. Drastyczne cięcie kalorii sprawia, że osoby te są osowiałe, nie mają siły do normalnego funkcjonowania, a ich wydolność, siła i wytrzymałość przed ważnymi zawodami drastycznie spada. Ponadto brak jedzenia uniemożliwia regenerację mięśni i ścięgien, które doznają urazów podczas rutynowych treningów.

Zaznaczyć należy, że bezpośrednio po ważeniu zawodnicy tacy natychmiast objadają się, często niezdrową żywnością, co co prawda powoduje częściowy powrót formy i poprawę nastroju, jednak nie umożliwia powrotu do pełni sprawności przed samym występem z uwagi na zbyt krótki okres czasu refeedingu i regeneracji.

Czyszczenie jelit i wnętrzności

W jelitach przeciętnego człowieka może zalegać nawet 4 kilogramy niestrawionej żywności. Sportowcy przygotowujący się do startów doskonale zdają sobie sprawę z tego faktu i bardzo chętnie sięgają po środki, dzięki którym pozbywają się resztek jedzenia z jelit. Do tego celu wykorzystują zabieg lewatywy oraz farmaceutyczne środki przeczyszczające przyjmowane w bardzo dużych dawkach.

Co prawda lewatywa, poza pozbyciem się zbędnej wagi może mieć także i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie oraz metabolizm, to jednak stosowanie przeczyszczających farmaceutyków w nadmiarze może powodować bardzo poważne skutki uboczne takie jak trudna do opanowania biegunka i nadmierne odwodnienie, które z kolei może prowadzić min. do powstawania stanów zapalnych.

Podsumowanie i ostrzeżenie

Podsumowując należy stwierdzić, że wymienione wyżej sposoby szybkiej utraty wagi są co prawda skuteczne, jednak mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Powodowanie wzmożonej potliwości, bardzo szybka utrata wody z organizmu, drastyczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii w połączeniu z ćwiczeniami kardio mającymi na celu dodatkowy wydatek energetyczny mogą powodować omdlenia, spadki formy, chwiejność nastroju, skrajne wyczerpanie, a w drastycznych sytuacjach nawet zgon z powodu odwodnienia, przegrzania organizmu czy zawału serca.

Dlatego nie polecamy ww. metod nikomu, a przytaczamy je jedynie jako ciekawostkę mającą na celu wzbogacenie wiedzy czytelnika nt. sposobów treningu sportowców.