Dlaczego rozciąganie jest dla ciebie dobre czyli jak zwiększyć sprawność robiąc stretching

Z wiekiem ludzie tracą gibkość. Dlatego tak ważnym jest wdrożenie systemu ćwiczeń rozciągających zwłaszcza, gdy nie jesteś już dwudziestolatkiem a nadal chcesz być sprawny i zwinny. Gibkość zanika zwłaszcza u osób nieaktywnych fizycznie, jednak dotyka ona także w coraz większym stopniu tych, którzy ćwiczą, a zwłaszcza sportowców wyczynowych i ciężarowców, u których przeciążenia stawów są tak ogromne, że prowadzą do ich wcześniejszego zużycia.

Jeśli intensywnie trenujesz sporty walki lub zmagasz się z ciężarami na siłowni to problem ten ciebie także dotyczy. Po wielu latach ciężkich treningów bowiem przechodzisz cały szereg mikrourazów (których nawet nie musisz czuć), które kumulują się w twoim systemie stawów i wychodzą dopiero po długim czasie. Ścięgna, wiązadła, chrząstki stawowe – te wszystkie elementy mocno dostają w kość gdy ćwiczysz a mikrouszkodzenia tkanek prowadzą do powstawania zbliznowaceń ograniczających sprawność ruchową. Dlatego tak ważnym jest abyś się rozciągał i dbał o stawy.

Na łamach fitnesi.pl rozpoczynamy cykl artykułów na temat rozciągania i poprawnej techniki podczas wykonywania tego typu ćwiczeń. Mamy nadzieję, że ten krótki wstęp i wymienione korzyści płynące z treningu skłonią cię do zaznajomienia się z tajnikami technik rozciągających i rozluźniających, oraz że odniesiesz szereg korzyści zdrowotnych dzięki wykonywaniu tego typu ćwiczeń. Wszystkie artykuły z cyklu „Rozciąganie” dostępne są na tej stronie.