Dlaczego ćwicząc brzuch boli mnie kark i szyja?

Ból szyi i karku jest częstą dolegliwością pojawiającą się podczas wykonywania brzuszków przez osoby niedoświadczone. Zobacz, co powoduje ból szyi i jak sobie z nim radzić.

Ból szyi podczas wykonywania brzuszków pojawia się najczęściej u osób początkujących, niezaznajomionych z poprawną techniką wykonywania ćwiczeń.

Przyczyną bólu szyi jest nieprawidłowa technika wykonywania skłonów. Wiele osób zapomina, iż ręce należy położyć na głowie podczas wykonywania brzuszków jedynie delikatnie opierając ich ciężar w okolicy uszu. Pod żadnym pozorem nie należy „pomagać” sobie w wykonaniu skłonu poprzez ciągnięcie za głowę czy szyję rękoma! To właśnie ciągnięcie za szyję dłońmi podczas skłonu tułowia jest najczęstszą przyczyną powstawania bólu szyi.

Aby ból ustąpił, należy używać wyłącznie mięśni brzucha do podniesienia tułowia do skłonu. Ręce powinny swobodnie spoczywać na głowie a mięśnie ramion powinny przez cały czas pozostać rozluźnione.

Inną przyczyną bólu szyi może być także niedostateczne wytrenowanie mięśni karku, nieprzystosowanych do zwiększonego wysiłku w nienaturalnym dla ciała położeniu. Najczęściej ból ustępuje po kilku treningach, kiedy nabierzesz wprawy w wykonywaniu brzuszków i wzmocnisz mięśnie.