Co ma najwięcej białka i najmniej węglowodanów?

W zbilansowanej diecie każdego sportowca, powinno znaleźć się wystarczająco dużo białka, które jest podstawowym budulcem mięśni. Jeśli jednocześnie pracujesz nad zrzuceniem tłuszczu to powinieneś wybierać produkty ubogie w węglowodany a bogate w białka, gdyż to właśnie węglowodany dostarczają najwięcej szybko przyswajalnej energii a ich ograniczenie pomoże ci schudnąć.

Jeśli poważnie myślisz o treningu siłowym, wytrzymałościowym lub trenujesz sporty walki to powinieneś wybierać produkty bogate w białko. Czasem pozbycie się tłuszczu jest celem samym w sobie, ponieważ pozwala zwiekszyć szybkość - w takim wypadku powinieneś szukać produktów zawierających dużo białka a mało węglowodanów.

Generalnie do produktów zawierających duże ilości białka a małą ilość węglowodanów należy chude mięso takie jak dobrej jakości ryby gotowane, gotowana pierś z kurczaka i indyka oraz cielęcina. Inne mięsa zawierają stosunkowo dużo tłuszczów i nie są zalecane w diecie sportowca, który pracuje nad zrzuceniem zbędnego tłuszczu.

Jeśli trenujesz z dużą intensywnością to powinieneś dostarczać około 2g białka na każdy kilogram masy ciała dziennie. Przy normalnym odżywianiu jest to trudne, gdyż większość produktów dostępnych w sklepach zawiera dużo węglowodanów i tłuszczu a mało białka, a nie każdego stać na codzienną solidną porcję czystej piersi z kurczaka.

Rozwiązaniem w tej sytuacji są suplementy białkowe w formie koncentratu lub izolatu białka serwatkowego, które są stosunkowo tanie dostarczając jednocześnie dużo białka przy małej zawartości węglowodanów (niekiedy zawartość węglowodanów jest bliska zeru). Białko serwatkowe jest doskonałym suplementem, pozwalającym uzupełnić dietę o niezbędną dawkę białka stosunkowo niskim kosztem.

Na polskim rynku dostępnych jest szereg rodzajów białka serwatkowego wielu firm, jednak omówienie ich rodzajów, właściwości i zastosowania wykracza poza ramy tego artykułu. Aby wybrać suplement odpowiedni dla siebie ze względu na wartości odżywcze i cenę, proponujemy wizytę w najbliższym sklepie z odżywkami i zasięgnięcia rady sprzedawcy.